10.12.2024

Щодень в Україні – день протидії корупції – експерти

Від Онлайн Кредит

У світі розуміють, що Україна досягла суттєвого прогресу у протидії корупції і, коли союзники України говорять про зауваження до міжнародної підтримки України, питання корупції не звучить у перших трьох-чотирьох таких ремарках. Такими «гарними новинами щодо міжнародного сприйняття корупції в Україні» поділився голова Трансатлантичної робочої групи з демократії Німецького фонду Маршалла у США Джош Рудольф, відкриваючи конференцію в понеділок.

Конференцію, присвячену боротьбі України з корупцією провів Німецький фонд Маршалла GMF в Міжнародний день протидії корупції, що відзначається 9 грудня.

Реформи і підтримка громадянського суспільства

Міжнародні вимоги, і зокрема євроінтеграція, штовхають Україну на шляху подолання корупції навіть під час війни, а неурядові організації пильнують, щоб процес тривав, кажуть експерти.

«Враховуючи швидкість, з якою просуваються переговори стосовно інтеграції в ЄС, для громадянського суспільства критично важливо зосередитись на підтримці цих зусиль, не лише щодо Брюсселя, а й інших держав-членів, звідки чиниться найбільший опір інтеграції України», – говорить старша наукова співробітниця Робочої групи з реформ України Олена Прокопенко.

Прокопенко зауважує що декілька організацій громадянського суспільства України вже залучені в роботу, щоб Україна змогла продемонструвати конкретні вимірні результати у сфері верховенства права і державного управління.

Сигналізують також українській громадськості чи дипломатичним колам, якщо процес сходить з колії

Учасники дискусії підкреслили важливість міжнародних умов для просування антикорупційних реформ та забезпечення сталої демократії в Україні.

На думку Рудольфа, зазвичай громадянське суспільство в інших країнах зосереджується на моніторинговій функції дій уряду. Водночас, говорить він, українські представники громадянського суспільства роблять також те, що в інших країнах роблять представники уряду та приватного сектору, розробляючи важливі закони, підтримуючи їхнє прийняття, співпрацюючи з урядом щодо впровадження політичних ініціатив.

«Вони сигналізують також українській громадськості чи дипломатичним колам, якщо процес сходить з колії», – говорить Рудольф.

Головні досягнення у боротьбі з корупцією

Серед основних досягнень боротьби з корупцією в Україні під час дискусії назвали повне чи часткове втілення 402 з 1100 антикорупційних заходів, серед яких відновлення обов’язкового декларування майна та покращення інституційної спроможності антикорупційних органів.

На втіленні 34% антикорупційних заходів наголосив голова Національного агентства з питань запобігання корупції Віктор Павлущик. Серед інших досягнень, він наголосив на функції Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) щодо контролю за деклараціями, відновленні звітності політичних партій.

Павлущик також підкреслив необхідність підняття інституційній спроможності Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціальної антикорупційної прокуратури (САП). «Звичайно, є певні виклики, над якими нам потрібно працювати в майбутньому. Серед них підвищення інституційної спроможності НАБУ та САП, зокрема, щодо законодавчого надання керівництву прокуратури повноважень здійснювати незалежно, до прикладу, запити на прискорення справ щодо правопорушень чи запитів щодо створення спільного розслідування компетентним органам іноземних держав», – говорить голова Національного агентства з питань запобігання корупції.

Результати протидії корупції впливають на процес переговорів щодо членства України в ЄС, переконаний Павлущик. Він наголошує на глибокому залученні антикорупційних органів в цьому процесі та підкреслює важливість знаходження корупційних ризиків та їх усунення в майбутньому.

Міжнародні умови

Учасники дискусії підкреслили важливість адвокації громадянського суспільства задля реформи оборонного сектору, зокрема щодо покращення його управління, прозорості та ефективності, і необхідність просування громадянським суспільством перспектив членства України в НАТО, починаючи із питання надання альянсом запрошення на членство для Києва.

Також експерти наголосили на важливості виконання міжнародних умов для зусиль України з протидії корупції. «Реалізація цих умов в самому центрі процесу інтеграції. Ми називаємо їх орієнтирами, а не умовами. Ось чому дорожні карти важливі інструменти в процесі євроінтеграції», – наголошує представник Єврокомісії Клеменс Мюллер.

Мюллер говорить, що «кожен день в Україні – день протидії корупції».