23.12.2024

Фіцо в Москві: подробиці та реакції 

Від Онлайн Кредит

Словацький прем’єр-міністр Роберт Фіцо поїхав до Москви і поговорив з президентом РФ Володимиром Путіним – з рукостисканнями і посмішками на фото. Це третій випадок, коли лідер країни ЄС відвідує Росію із початку повномасштабного вторгнення в Україну. Що спільного у візитах Фіцо з аналогічними поїздками угорського премʼєра Віктора Орбана та австрійського канцлера Карла Негаммера? І як на візит відреагували політики?

Фіцо відзвітував про свій візит до Москви у себе на сторінці в соцмережі Facebook, обґрунтувавши його не так, як раніше Негаммер та Орбан, які наполягали на прагненні досягти миру в Україні. Натомість Словацький премʼєр прямо завив – їздив говорити про газ.

«Моя сьогоднішня зустріч була відповіддю на заяву президента України Володимира Зеленського, який відповів на моє запитання в четвер, що він виступає проти будь-якого транзиту газу через Україну на нашу територію», – написав Фіцо.

Очільник Росії Путін і прем'єр Словаччини Роберт Фіцо під час зустрічі у Кремлі. Москва, Росія, 22 грудня 2024 року


Очільник Росії Путін і прем’єр Словаччини Роберт Фіцо під час зустрічі у Кремлі. Москва, Росія, 22 грудня 2024 року

Візит як відповідь Зеленському?

За словами Фіцо, Путін «підтвердив готовність Росії продовжувати постачання газу до Словаччини», хоча це в кінцевому підсумку залежатиме від рішення Києва. Словаччина досі імпортувала до 90% газу в Росії, отримуючи його через газогони, що проходять територією України.

У четвер 19 грудня під час саміту лідерів Євросоюзу в Брюсселі український президент сказав словацькому прем’єру, що з нового року не дозволить пропускати територією України російський газ, за який Кремль отримує гроші і фінансує війну.

Виняток погодився зробити хіба що на транзит газу, за який з Росією не будуть розраховуватися, і тут ідеться радше про Молдову – там підконтрольне Росії невизнане Придністров’я вже близько 30 років отримує російський газ безкоштовно. Також Україна готова транспортувати своєю територією газ з інших країн, якщо це буде справді не російський газ.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль та його колега словацький прем'єр Роберт Фіцо, Ужгород 7 жовтня 2024 року


Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль та його колега словацький прем’єр Роберт Фіцо, Ужгород 7 жовтня 2024 року

Емоційна суперечка

Зі словацьким прем’єром у Зеленського на саміті сталась суперечка, пише видання Politico з посиланням на співрозмовників, які не уповноважені давати коментарі ЗМІ.

Фіцо поскаржився, що Словаччина втрачає багато грошей без доступу до російського газу, на що Зеленський відповів, що Україна втрачає людей. А коли Фіцо наполіг, що це питання національної безпеки Словаччини, Зеленський запропонував йому погасити 500 мільйонів доларів збитків за рахунок заморожених російських активів, якщо він погодиться на членство України в НАТО, розповів пресі Фіцо.

Співрозмовник Politico з числа радників президента України пояснив «емоційну» відповідь українського президента «аморальністю» прохання Фіцо.

«Зеленський запропонував йому домовитися із нашими партнерами. І сказав, що ми компенсуємо Фіцо його збитки. А він натомість допоможе нам з нашою національною безпекою, підтримає нас у НАТО. Він сказав «ні»», – цитує видання радника Зеленського.

Газові знижки та тіньові схеми

Український президент, коментуючи візит Фіцо до Москви, звернув увагу, що Фіцо та Путін не робили спільних заяв і не відповідали на запитання ЗМІ. І наполіг, що сталося це через те, що «вони бояться реакції громадськості».

Знижки не безкоштовні – за них Росії платять суверенітетом або тіньовими схемами

«Москва надає значні знижки для Фіцо, але платить за них Словаччина. Такі знижки не безкоштовні – за них Росії платять суверенітетом або тіньовими схемами. Це має зацікавити словацькі правоохоронні органи та спецслужби», – написав Зеленський і зауважив, що подробиці такого фінансування обговорювали на саміті лідерів у Брюсселі.

«Фіцо не хоче брати участі в спільній європейській роботі над енергетичною незалежністю чи шукати заміну російському газу, а радше навпаки – хоче допомогти Росії витіснити американський газ та енергоресурси інших партнерів з Європи», – написав Зеленський.

Перехід на газ від інших постачальників – політика, яка діє в ЄС з 2022 року. Хоч в Брюсселі і не запроваджували газових санкцій щодо РФ, країни добровільно стали диверсифікувати постачальників, знизивши частку російського газу в ЄС із 45% у 2021 році до 8% у 2024.

Газова залежність як спільний знаменник

У ЄС залишається лише 3 країни, які суттєво залежать від російського газу – це Словаччина, Угорщина та Австрія, які імпортують в РФ за різними даними до 90% газу. За майже три роки повномасштабної війни з Путіним зустрічалися лише лідери цих трьох країн.

Канцлер Австрії Карл Негаммер першим навідав Путіна ще на початку повномасштабного вторгнення – 11 квітня 2022 року. Зустріч відбулась без фото, і за словами Негаммера, без рукостискань і з «жорсткими» переговорами щодо України.

Другим був візит прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який спочатку тис руку Путіну в Китаї у листопаді 2023, потів відвідав Москву з «мирною місією» влітку 2024.

Обидва візити були широко засуджені, а Єврокомісія публічно розкритикувала самопроголошену «мирну місію» Орбана, наголосивши, що той не мав мандату на переговори.

Хоча візит Фіцо не був заздалегідь анонсований словацьким урядом, президент Сербії Александр Вучич натякнув, що словацький лідер може поїхати до Москви в понеділок для обговорення закупівель газу.

«Я не маю говорити вам, яку реакцію це викличе серед інших європейських лідерів з ЄС», — зазначив Вучич.

Реакція в ЄС

Візит Фіцо викликав різку критику з боку сусідньої Чехії та словацької опозиції.

Глава МЗС Чехії Ян Ліпавський нагадав, що «саме чеський уряд забезпечив незалежність від російських енергетичних поставок, щоб не довелося плазувати перед масовим вбивцею».

Це зрада не тільки нашої країни, а й наших союзників по ЄС і НАТО

Словацька опозиційна партія «Свобода і солідарність» (SaS) засудила поїздку Фіцо, голова SaS Браніслав Грелінг назвав Роберта Фіцо – ганьбою для Словаччини.

«Вести переговори про щось із Путіним, чиї руки по лікоть у крові, – це зрада не тільки нашої країни та її зовнішньої політики, а й наших союзників по ЄС і НАТО», – заявив Грелінг.

В Європейській Раді утримались від коментарів, але підтвердили, що Фіцо проінформував лідерів під час саміту ЄС, що збирається їхати на розмову з Путіним.