ЄС планує збільшити потужність вітрової енергетики до понад 500 ГВт до 2030 року
Досягнення цілей Євросоюзу щодо відновлюваної енергетики вимагає значного збільшення частки вітрової енергетики в енергосистемі – про це йдеться в звіті, який представила Європейська комісія 24 жовтня.
«Прогнози щодо поширення вітрової енергетики в ЄС і в усьому світі є яскравими. Ціль ЄС щодо принаймні 42,5% відновлюваних джерел енергії до 2030 року вимагатиме зростання встановленої потужності з 204 гігават у 2022 році до понад 500 ГВт у 2030 році. Щоб досягти глобального рівня, щорічне збільшення потужності вітрової енергії має досягати щонайменше 329 ГВт на рік до 2030 року», – йдеться в звіті.
Водночас Єврокомісія вказує на складнощі для розвитку вітрової промисловості в Європі. Зокрема, через операційні збитки виробників у 2022 році ЄС не зможе виконати задачу в 37 гігават, досягнувши лише позначки в 16 гігават.
Читайте також: «Розбити бренд катастрофи»: в Чорнобилі збудують вітрову електростанцію
Єврокомісія додає, що вітрова галузь не може стало розвиватися без надходження чітких та безпечних проєктів, потрібного фінансування та конкуренції.
«Крім того, енергетична криза після повномасштабного вторгнення Росії в Україну підкреслила ризики, пов’язані з надмірною залежністю від домінуючого іноземного постачальника викопного палива, і продемонструвала важливість вітру та інших відновлюваних джерел енергії для стабільності та безпеки енергосистеми. У світі, який переживає швидкий зелений і цифровий перехід, чисті технології є центральними для відкритої стратегічної автономії Європи», – заявляють автори звіту.
За текстом, голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн визнала виклики вітрової промисловості в ЄС. Відтак вона анонсувала Європейський пакет з підтримки вітроенергетики. Метою цього плану дій є підтримка компаній ЄС у цій галузі та підвищення їхньої конкурентоспроможності.
Читайте також: Польща підписала угоду зі США щодо будівництва першої АЕС
Серед запропонованих кроків Єврокомісії: створення інтерактивної цифрової платформи ЄС для планування аукціонів, а також публікація в грудні 2023 року, після оцінки попередніх національних планів щодо енергетики та клімату (NECPs), рекомендацій щодо надання дозволів і довгострокового планування розвитку відновлюваної енергетики.
«У своїх оновлених NECP, виходячи за рамки поточних юридичних зобов’язань, держави-члени повинні розробити комплексні 10-річні плани розгортання відновлюваних джерел енергії, зокрема вітрової, з перспективою до 2040 року», – йдеться в звіті.
Після конференції високого рівня з питань електромереж у вересні 2023 року Єврокомісія планує ухвалити план дій для мереж у листопаді 2023 року, в тому числі щодо рівних передач та розподілу.
На початку березня президент США Джо Байден заборонив імпорт нафти до США, а Євросоюз почав розробку плану поступової відмови від російських енергоносіїв. Крім цього, країни ЄС у квітні 2022 року відмовилися обслуговувати російські судна у своїх портах.