31.12.2024

Кінець транзиту газу з Росії: що це змінить для України і сусідніх країн?

Від Онлайн Кредит

З 1 січня 2025 року Україна припиняє транзит російського газу до Європи. Це рішення має історичне значення: вперше за пів століття російський газ перестане надходити до Європи через територію України. Які наслідки це матиме для регіону та як країни готуються до нової енергетичної реальності? У цьому розбиралося Радіо Свобода.

Кінець транзитної епохи

Рішення України не продовжувати газовий контракт із Росією фактично ставить крапку в історії російської газової монополії в Європі. «Ті кількасот мільйонів доларів, які Україна отримувала останнім часом за транзит, точно не є принциповими для української економіки», – пояснює в ефірі Радіо Свобода «Свобода Live» Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики.

Значно важливішим для України є інший аспект – з перекриттям транзиту «Газпром» не отримає близько 5 мільярдів доларів за продаж газу в Європу, підрахували Reuters. Позбавити Росію грошей для ведення війни – ціль, яку озвучив український президент Володимир Зеленський, повідомляючи про зупинку транзиту на саміті лідерів ЄС в Брюсселі у грудні.

Показово, що обсяги транзиту російського газу через Україну за останні роки суттєво знизились. У 2023 році вони склали лише 15 мільярдів кубометрів – це лише 8% від пікових показників 2018-2019 років. Більшість інших російських газових маршрутів до Європи вже закриті, включаючи Ямал-Європа через Білорусь та Nord Stream дном Балтійського моря, який на початку повномасштабного вторгнення Росії було підірвано.

Словацька реакція та польська підтримка

Найгучніша реакція на припинення транзиту пролунала зі Словаччини. Прем’єр-міністр країни Роберт Фіцо заявив про можливе припинення постачання резервної електроенергії Україні – як крок у відповідь.

Український президент обурився і сказав, що Путін доручив Фіцо відкрити другий енергетичний фронт проти України. «Тільки це можуть означати погрози Фіцо перекрити Україні постачання електрики взимку в умовах російських ударів по наших електростанціях і розподільчій мережі», – написав Зеленський.

Проте, на думку експертів, ці погрози Словаччини мають більше політичний, ніж економічний характер. По-перше, Словаччна відмовилась від пропозиції України погасити збитки, які країна понесе внаслідок здорожчання газу. По друге, суттєвого удару для України можливе блокування електроенергії зі Словаччини не завдасть, наголошує директор Центру досліджень енергетики.

«Загальний обсяг електрики, яка надходила цього року зі Словаччини в Україну, складає менше півтора відсотка українського споживання… Протягом 20 хвилин цей обсяг буде спрямований з інших напрямків», – запевняє Харченко.

Польща вже висловила готовність збільшити експорт електроенергії в Україну в разі потреби. За даними Bloomberg, польський уряд готовий збільшити внутрішнє виробництво електроенергії для компенсації можливих дисбалансів в українській енергосистемі.

Молдова: між націоналізацією та кризою

Особливо складна ситуація склалася в Молдові. «Газпром» погрожує припинити постачання газу до Молдови з 1 січня, вимагаючи погашення заборгованості у 709 мільйонів доларів. Молдова визнає лише 8,6 мільйона боргу, посилаючись на результати міжнародного аудиту.

Український президент був готовий дозволити транзит російського газу до Молдови, адже за нього Кремль практично не отримує коштів. Протягом кількох десятиліть «Газпром» постачав газ до невизнаного у світі підконтрольного Росії Придністровʼя безкоштовно, а після скорочення постачань з РФ у 2022 році Молдова знайшла нових постачальників і залишила російський газ лише на лівому боці Дністра, де розташоване Придністровʼя.

Президентка Молдови Мая Санду звинуватила «Газпром» у провокуванні енергетичної кризи, заявивши, що російська компанія відмовляється постачати газ альтернативним маршрутом.

Ситуація ускладнюється тим, що припинення постачання газу загрожує зупинкою Молдовської ГРЕС у Придністров’ї, яка забезпечує до 90% електроенергії, що закуповує Кишинів.

У Придністров’ї ситуація може стати критичною вже з перших днів 2025 року. За словами гендиректора «Тирастеплоэнерго» Олега Іщенка, 1 січня буде відключено подачу гарячої води та опалення. Тепло залишиться лише в лікарнях завдяки використанню альтернативного палива.

Прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан доручив уряду готуватися до можливої націоналізації компанії «Молдовагаз», 50% якої належить «Газпрому».

Трансформація ринку

Втрата європейського ринку вже коштувала «Газпрому» 7 мільярдів доларів збитків у 2023 році – вперше з 1999 року компанія завершила рік з негативним результатом. Місце російського газу на європейському ринку впевнено займають інші постачальники: Норвегія, США та Катар.

Європейські країни активно інвестують у термінали для прийому скрапленого природного газу та розвивають відновлювану енергетику.

«В ЄС не має потреби у цьому російському газі. Наш пріоритет – допомогти нашим країнам-членам диверсифікувати постачання», – коментувала на початку грудня інформацію про очікуване припинення транзиту Україною російського газу представниця Єврокомісії Анна-Кайса Ітконен.

Жодного сумніву, що ми пройдемо цю зиму. Ми переможемо цей енергетичний терор

Російський газ не потрапив під європейські санкції, проте, ЄС домовився про повну відмову від імпорту російських викопних видів палива до 2027 року. За даними Єврокомісії, країни добровільно від нього відмовляються: якщо у 2021 році частка російського газу в імпорті ЄС становила 45%, то тепер це 8% трубопровідного газу та стільки ж скрапленого.

«Це найкращий індикатор того, наскільки зараз є стабільною і сильною система опору цим атакам, наскільки ми навчились їм протистояти», – підкреслює Харченко.

Що далі?

Частина української газотранспортної системи продовжить роботу в режимі закачування та відбору газу зі сховищ. Інша частина буде законсервована до часів, коли зміниться ситуація в Росії настільки, що Україна буде готова поновити дискусію щодо транспортування газу, каже Харченко.

«Жодного сумніву, що ми пройдемо цю зиму. Ми переможемо цей енергетичний терор, і українці точно спокійно доживуть до весни», – підсумовує директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

У Єврокомісії тим часом заявили про «обмежений» вплив припинення транзиту через Україну на безпеку ЄС.

Як наголошує агенція Reuters, завершення транзитної угоди навряд чи спричинить повторення зростання цін на газ у ЄС, яке спостерігалося у 2022 році, оскільки обсяги, що залишилися, є відносно незначними. Угорщина продовжить отримувати російський газ із півдня через газопровід «Турецький потік», що проходить по дну Чорного моря, хоча країна також прагнула зберегти український маршрут.