02.06.2022

«Ніякі вони не херсонські»: що приховують в окупованому Криму за табличками «Овочі з Херсону»

Від Онлайн Кредит

СІМФЕРОПОЛЬ – В окупованому Росією українському Криму помітно зменшилося постачання продукції з Херсонської області, організоване у силовий спосіб російськими військами в рамках повномасштабного вторгнення в Україну. Через два місяці активного розпродажу херсонських овочів тепер знайти їх на Кримському півострові непросто. Хоча таблички «З Херсону» все ще можна помітити на ринках, як з’ясували кореспонденти проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії, часто під ними продається зовсім не херсонський товар.

Постачання до Криму сільгосппродукції з Херсонської області розпочалося на початку квітня. На той момент частину області вже окупували російські війська, перекинуті з Криму. Постачання продовольства на Кримський півострів з материкової частини України було припинено сім років тому внаслідок «громадянської блокади» півострова у 2015 році. «Відновили» їх російські військові силовим шляхом, захопивши території Херсонщини.

Російська техніка пересувається вулицями Херсону. Квітень 2022 року


Російська техніка пересувається вулицями Херсону. Квітень 2022 року

Підконтрольна Кремлю влада окупованого Росією українського Криму ініціювала розпродаж херсонських овочів за мінімальними розцінками, бажаючи стабілізувати ціни на півострові, що злетіли внаслідок міжнародних санкцій, які були запроваджені проти Росії через її військове вторгнення в Україну.

На ці неринкові ціни нарікали місцеві виробники, які опинилися в неконкурентних умовах.

Вже до кінця травня знайти дешеві херсонські овочі у Криму виявилося непросто. Вони зникли навіть із сільськогосподарських ярмарків, де їх раніше продавали.

«Херсонські овочі» виявилися пропагандистським прийомом»

Близько п’яти тонн «овочів та фруктів від фермерів із Херсону» – яблука, огірки, моркву, цибулю, картоплю («молоду» та «стару»), буряк та капусту – обіцяла ялтинцям підконтрольна Кремлю голова російської адміністрації Ялти Яніна Павленко, анонсуючи ярмарок наприкінці травня.

Машина з продукцією з Херсону, як випливає з напису на табличці, в Ялті. Крим, 28 травня 2022 року


Машина з продукцією з Херсону, як випливає з напису на табличці, в Ялті. Крим, 28 травня 2022 року

Покупці, дивлячись на «машину з Херсону», відверто сміялися

Але на весь ярмарок знайшлася лише одна табличка з написом «Овочі з Херсону», що була встановлена на мікроавтобусі з номерами Краснодарського краю сусідньої Росії, повідомляє кореспондент Крим.Реалії.

Більше на території ярмарку жодних машин із херсонськими продуктами не виявилось. Покупці, дивлячись на «машину з Херсону», відверто сміялися. Здивував покупців й асортимент: дрібні некондиційні яблука за 65 рублів, картопля за 45 рублів та молода капуста за 40 рублів, але теж не найкращої якості.

«Насправді «херсонські овочі» виявилися просто пропагандистським прийомом», – розповів кореспондент Крим.Реалії.

Продавці на ринку в Ялті стверджують, що овочі привезли з Херсону. Крим, 28 травня 2022 року


Продавці на ринку в Ялті стверджують, що овочі привезли з Херсону. Крим, 28 травня 2022 року

Такий самий сільськогосподарський ярмарок із продукцією з Херсонської області підконтрольна Кремлю місцева влада обіцяла влаштувати і у Феодосії. Наприкінці травня ярмарок відбувся, але обіцяна херсонська автолавка так і не приїхала до міста того дня, повідомив кореспондент Крим.Реалії.

Місцеві жителі, за його словами, чекали на херсонську продукцію близько 2,5 годин, після чого «знизали плечима і розійшлися».

Від херсонських овочів лише таблички?

Херсонські овочі ще у квітні та на початку травня активно продавалися на сімферопольському ринку «Привоз». Наприкінці травня на цьому ринку побував кримський блогер Заїр Баккал, але херсонську сільгосппродукцію там уже не побачив.

«На ринку у дуже великій кількості представлена продукція, різний асортимент овочів та фруктів. Була інформація, що тут овочі та фрукти із Херсону. Але кажуть, що вони сюди не доходять», – повідомляє він у своєму блозі.

У центрі Керчі, неподалік судноремонтного заводу, підконтрольна Росії місцева влада відкрила новий продуктовий ринок і анонсувала там продаж продуктів із Херсонської області.

Влада Керчі відкрила новий ринок, анонсуючи продаж тут продукції з Херсонської області. Керч, 31 травня 2022 року


Влада Керчі відкрила новий ринок, анонсуючи продаж тут продукції з Херсонської області. Керч, 31 травня 2022 року

Написані від руки таблички «Херсон» можна побачити на місцевих прилавках із черешнею, полуницею та огірками, повідомляє кореспондент Крим.Реалії.

Сільгосппродукція на ринку в Керчі: за словами продавців, черешня та полуниці з Херсону. Керч, 31 травня 2022 року


Сільгосппродукція на ринку в Керчі: за словами продавців, черешня та полуниці з Херсону. Керч, 31 травня 2022 року

Але більша частина цієї продукції мало чим відрізняється від овочів та фруктів, якими раніше торгували в Криму, зазначає кореспондент. Раніше її у Криму продавали суттєво дешевше, ніж місцеву продукцію. Тепер овочі «з Херсонської області» не набагато дешевші за місцеві або привезені, наприклад, з Азербайджану.

У Керчі продають черешню, привезену, як стверджують продавці, з Херсону. Керч, 31 травня 2022 року


У Керчі продають черешню, привезену, як стверджують продавці, з Херсону. Керч, 31 травня 2022 року

«Торгують під маркою «Овочі з Херсону»

Вивісками «З Херсону» можуть маскувати продукцію кримських виробників, стверджує ялтинський бізнесмен Дмитро Тюкаєв.

Ніякі вони не херсонські, а наші, кримські

«Сьогодні купував овочі на ринку у Желябівці (село у Нижньогірському районі – ред.) для пансіонату «Малахіт». На цьому ринку зустрів нібито фермера із «Херсону», який торгує в одному з міст Криму під маркою «Овочі із Херсону». Ніякі вони не херсонські, а наші, кримські. Я не проти фермерів із Херсону, сусідам треба допомагати. Але овочі з Херсону треба везти на північ, але не на південь. І фермерам кримським безкоштовно надавати торговельні місця, а не перекупам. Тоді і ціни будуть нормальні, і не треба ходити моніторити», – заявив він.

Продукти з окупованої російськими військами Херсонської області на ринку у Керчі, травень 2022 року


Продукти з окупованої російськими військами Херсонської області на ринку у Керчі, травень 2022 року

Чому у Криму зникла херсонська сільгосппродукція, достеменно невідомо. Російська влада Криму про це публічно не повідомляє. Проблеми могли виникнути або з постачанням із окупованої російськими військами Херсонської області, або з тим, що основні запаси цієї продукції вже вивезли та продали.

Влада Херсонської області заявляє, що не погоджувала постачання херсонської продукції до анексованого Росією Криму, а появу її там називають наслідком «мародерства російських окупантів» на херсонських сільгосппідприємствах або «окремими незаконними ініціативами» з боку місцевих фермерів.

Російські військові неподалік від Маріуполя Донецької області, Україна, 18 квітня 2022 року


Російські військові неподалік від Маріуполя Донецької області, Україна, 18 квітня 2022 року

Про те, що фермери Херсонщини стикаються із погрозами та насильством з боку російських військових, заявляють у Всеукраїнській аграрній раді.

«На Херсонщині окупанти привласнюють майно фермерських господарств, вивозять продукцію зі складів, силою змушують працювати робітників. Тим, хто відмовляється, погрожують фізичною розправою», – стверджують в організації.

Українській владі важко сказати, в яких обсягах російські сили вивозять продовольство з Херсонської області, поки, кажуть, вона не буде звільнена.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були під російською окупацією.

Управління Верховного комісара ООН із прав людини підтвердило 8766 втрат серед цивільних – загибель 4113 і поранення 4916 людей через повномасштабну війну Росії проти України. Це дані від 24 лютого до півночі 31 травня, повідомили в УВКПЛ ООН.