Пляжі заміновані, до моря не пускають: як курорти окупованого півдня зустріли літо-2024
Окупована частина Херсонщини прийматиме по кілька мільйонів туристів за сезон, заявив днями призначений Росією керувати захопленими територіями регіону Володимир Сальдо. Він запевнив, що туристичні показники начебто повернуться до того рівня, який був до повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Також Сальдо наголосив, що в регіоні нібито зупиняється все більше туристів, і це, за його словами, дає надію, що сфера туризму на окупованій частині Херсонщини почне відроджуватися вже цього року.
Чи почався курортний сезон на окупованих територіях Херсонської і Запорізької областей? Чи мають місцеві жителі можливість заробляти на туризмі цього року? Чи приїжджають на курорти окупованого Приазов’я туристи з Росії, читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазов’я».
Херсонщина має потенціал стати «сильним конкурентом» Криму у сфері туризму. Таку заяву нещодавно зробив голова так званого постійного представництва окупованої частини Херсонщини при уряді Росії Володимир Боделан.
За його словами, територія регіону є досить протяжною від Чорного моря до Азовського, зі своїми унікальними ландшафтними природними умовами. Тож окупаційна влада начебто збирається там розвивати туристичну сферу, і в майбутньому захоплена частина Херсонської області буде конкурентним для Криму регіоном, заявив окупаційний чиновник.
Закрили узбережжя для цивільних
Ані в 2022-му, ані в 2023-му роках курортно-туристична галузь на Херсонщині майже не працювала через війну і окупацію.
Про це писала низка місцевих ЗМІ, зокрема, і журналісти видання «Мост». 2022-го року в соціальних мережах показували порожні пляжі Генічеська і Арабатської Стрілки. Майже не було туристичного сезону на Азовському і Чорноморському узбережжях Херсонщини і 2023-го року.
У селищі Лазурному, що у Скадовському районі Херсонщини, до повномасштабного вторгнення було близько 30 баз відпочинку та дитячих таборів. Як пише «Мост», там працювали пункти прокату туристичного й спортивного спорядження, були рятувальні служби. У центральній частині селища знаходилося безліч кафе і барів з літніми майданчиками. З початком окупації населений пункт, як і низка інших на лівому березі Херсонщини, занепав.
Начальник сільської військової адміністрації Лазурного Олексій Марченко розповів «Новинам Приазов’я», що у цьому селищі вся берегова лінія для цивільних закрита. Схожа ситуація і в сусідніх населених пунктах.
Якщо ти потрапляєш на берегову лінію, то автоматично тебе забирають «на підвал»
«На жаль з початку повномасштабного вторгнення жодного пляжного курортного сезону не відкривалося і не розпочиналося. Тобто всі підприємці, які працювали і заробляли кошти за рахунок туристичного бізнесу, жодного дня не працювали і не отримували дохід. У зв’язку з окупацією берегова лінія Лазурного та сусідніх населених пунктів замінована і повністю відрізана від цивільних, саме через розміщення військових об’єктів РФ. Якщо ти потрапляєш на берегову лінію, то автоматично тебе забирають «на підвал», – повідомив Марченко.
За його словами, минулого року ще була можливість у людей заїздити на пляжі Залізного Порту. Цього року вже такої можливості немає. Посадовець нагадав, що зараз повністю «відрізаний» заповідний острів Джарилгач, на якому відбуваються постійні навчання військових РФ.
«Заробіток для мігрантів»
Окупаційна адміністрація розселяє по туристичних об’єктах російських військових, каже начальник адміністрації. Також до селища приїжджають мігранти з Росії на заробітки.
«Останні місяці багато приїздять людей з Росії на заробітки. У нас зараз почали робити автодорогу. Через міграцію людей почали викуповувати хати, а також заселяти покинуті домівки – житло тих, хто вимушений був виїхати через військову агресію та окупацію», – розповів він.
А от місцеві жителі, які заробляли на туризмі, зараз повністю позбавлені такої можливості, додав посадовець. Зараз більшість жителів живуть ще на ті збереження, що мали, або їх фінансово підтримують друзі чи рідні. Рятує населення також своє господарство та городи.
З огляду на бойові дії й окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
«Антитерористичні перевірки»
Кілька тижнів тому, у травні цього року, призначений Росією керувати захопленою частиною Запорізької області Євген Балицький повідомив, що кількість об’єктів розміщення на курортах регіону порівняно з 2023 роком збільшиться начебто на понад 70%. Очікується туристичний потік у 100 тисяч осіб, зазначав Балицький у своєму телеграм-каналі. Він запевнив, що, попри «особливі умови», курортний сезон на окупованій частині Запорізької області відбудеться.
Речник Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Коваленко повідомив, що працювати у туристичній сфері можуть лише ті підприємці, які перереєстрували свій бізнес за російським законодавством.
«Обов’язковою є наявність російського паспорта. Тоді ви чисто теоретично можете претендувати на реєстрацію вашої нерухомості за так званим російським законодавством, ну а далі обкладають податками. З 2022- 2023 роках чимало баз відпочинку були пограбовані, окупанти вивозили все, і побутову техніку, і меблі, все, що було. Віджимається в тому числі земля», – каже він.
Ще взимку російські окупаційні сили провели так звані «антитерористичні перевірки» у закладах курортної сфери, розповідає речник ОВА. Під час цих заходів власників баз відпочинку попереджали про зобов’язання сповіщати окупантів про постояльців.
Найбільш комфортабельні бази відпочинку заселені військовими
«Якщо це заселятимуться люди, які мають паспорт РФ, повідомляти впродовж 3 днів, якщо без російського громадянства, то невідкладно, протягом однієї доби. Якщо ви не повідомите, то одразу вам загрожує як мінімум штраф у 70 тисяч рублів. Загалом з 2022 року найбільш комфортабельні бази відпочинку були заселені військовими, командуванням окупантів, ну і просто військовими підрозділами», – зазначив посадовець.
«Туристи – живий щит»
З відео, які з’являються у соціальних мережах, можна зробити висновок, що відпочинкові комплекси зараз перебувають у занедбаному стані, зауважив Коваленко. За його словами, вони не підготовлені до початку сезону, людей там майже немає. Запрошуючи туристів до регіону, окупаційна влада прагне, в тому числі створити певний живий щит для ведення бойових дій.
«Цю практику вони використовують дуже часто, в тому числі під час введення бойових дій. Наприклад, розташовують свою техніку, яка гатить по території Запорізької області, у населених пунктах, де поруч розташовані будинки мирних жителів. Одним словом, курорт – це такий фейковий, гібридний курортний сезон. Насамперед головна мета – все-таки мілітарна, щоб якимось чином убезпечити свої військові підрозділ, щоб створити захист. Захист (армії РФ), завдяки залученню мирних жителів, місцевих жителів, і в тому числі можливих приїжджих», – переконаний чиновник.
Коваленко вважає, що вся інформація про курортний сезон окупаційної влади розрахована на аудиторію, яка перебуває далеко від лінії ведення бойових дій. Зокрема на жителів РФ, які «повинні надихнутися» інформацією, яку транслюють про начебто безпечні окуповані курорти.
«Маріупольцям не до відпочинку»
Депутат Маріупольської міської ради Олександр Лашин розповів, що у цьому місті туристичні об’єкти зараз у занепаді, нічого нового окупанти не побудували.
«Окупанти готуються до як то кажуть пляжного сезону. Я бачив stories у соцмережах з Маріуполя, де на лівобережжі, біля моря був такий заклад «Акваріна», де два басейни, пара гірок водних і їх вже запустили в роботу, але по відео я бачив, що там буквально 10-12 людей, ціни дуже високі, вхід, якщо я не помиляюся, 1000 рублів», – розповів депутат.
Окупаційна влада позиціонує Маріуполь як курортне місто, втім, людей на пляжах небагато, зауважив він.
«Напевно людям не до сезону і не до відпочинку зараз. Я взагалі не розумію як можна в Маріуполі взагалі відпочивати. Там, куди не глянь, усюди розтрощені, розбиті домівки. Я думаю, що в них буде і сезон провальний, як і вся їхня політика та війна буде провальною», – прокоментував Лашин.
За його прогнозами, на базах відпочинку у Маріупольському районі також навряд чи буде багато туристів. Переважна більшість туристичних баз, які готують відкривати цього сезону, розташовані в наближених до Маріуполя селищах таких, як Мелекіне та на Білосарайській косі.
В Крим зараз дуже мало маріупольців їздить, тому що в Крим все частіше стало «прилітати»
«Ті маріупольці, які залишились або жителі, які повернулися в Маріуполь, вони розуміють, що відпочинок в нашому місті зараз неможливий. Ну можливо якісь там туристи з Тюмені доберуться. Я скажу більше, маріупольці, які там з грошима, вони їздять на російські курорти такі, які Сочі, Анапа і таке інше. А щодо Криму, я думаю, що в Крим зараз дуже мало маріупольців їздить, тому що в Крим все частіше і частіше стало «прилітати». В Бердянськ може їздять, думаю, тому що він вцілів і на Бердянській косі, там дуже гарні краєвиди, гарні пляжі були», – загадав депутат.
Бердянськ: «пляжі порожні»
Кореспондент Центру журналістських розслідувань Сергій Старушко зазначив, що курортний сезон на Приазов’ї під час окупації неможливо порівняти навіть з найбільш невдалими сезонами до повномасштабного вторгнення.
У Бердянську з весни основні «відпочивальники» – це гастарбайтери
«Називати це курортним сезоном просто язик не повертається. Коли згадуєш, які були курортні сезони, навіть які вважалися невдалими на Азовському узбережжі, але це ніяк не можна порівнювати з тим, що зараз відбувається. Достатньо просто зайти подивитися відео, фото з курортних міст чи селищ, де просто порожні пляжі. У Бердянську з весни основні «відпочивальники» – це гастарбайтери, яких дуже багато понаїхало. Вони там задіяні на різних будівництвах вочевидь, розселяються в курортному секторі – в тих домівках чи в готелях приватних, які зареєструвалися за російським законодавством і працюють.Таких не дуже багато», – зазначив він.
Ціни у тих закладах, що відкрилися, для російської аудиторії досить низькі, втім, туристів звідти це не приваблює, каже журналіст.
«Ті ж блогери російські, які там роблять якісь огляди, звісно дивуються низьким цінам, всім радять їхати в нові так звані регіони, тому що тут все дешево. Але є в них і труднощі. Я не знаю як зараз, але ще навесні, коли вони в’їжджали на окуповану територію, в них зникає інтернет-зв’язок, що їх дуже тригерить. Набережні розбиті після шторму, який був ще минулої осені на всьому узбережжі Чорного, і Азовського морів. Десь щось вони там підфарбували, але загалом все дуже занедбане. Ті бази відпочинку, власники яких виїхали і залишили їх, вже третє літо, закриті стоять, можна вже фільми знімати постапокаліптичні», – розповів Старушко.
«Закриті цілі населені пункти»
Крім того, на Приазов’ї є населені пункти, які повністю закриті для цивільних відвідувачів через розташування там російських військових, розповідає журналіст. На його думку, курортний сезон цього року навряд чи може стати успішним, попри заяви окупаційної влади.
Приморський Посад з 2022 року фактично закритий для відвідувань, там навіть місцевих на пляжі не випускають
«Добра половина всіх готелів, баз відпочинку, там з 2022 року – це казарми, в яких живуть військові. Якщо в Бердянську це не так явно виражене, то, наприклад, далі по узбережжю є такі курортні селища, як Приморський Посад, який з 2022 року фактично закритий для відвідувань, там навіть місцевих на пляжі не випускають, і майже весь курортний сектор заселений російськими військовими. В тому ж Приморську половина баз відпочинку – це також фактично казарми, штаби окупантів. Єдине, що є бюджетні програми для вчителів, медиків. І такими бюджетними путівками вони заманюють сюди людей», – зазначив він.
Окупаційний чиновник з Бердянська Олександр Сауленко, якого називають «головою» міста, стверджує, що цього року тимчасово окупований Бердянськ відвідають 500 000 туристів – в першу чергу з інших окупованих регіонів переважно Донецької та Луганської областей.
- Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого 2022 року.
- У вересні 2022 року Москва оголосила про анексію чотирьох українських областей. Україна і Захід засудили цю спробу анексії. У Росії заперечували, що ведуть проти України загарбницьку війну і назвали це «спеціальною операцію». Також російська влада заперечує, що скоює злочини проти цивільних жителів України.