«Путін програє». Поразка Росії в енергетиці довела, що Кремль можна перемогти – Пайєтт
Припинення постачання російського газу до Європи через територію України з 1 січня цього року є історичним моментом для Європи та України, який визначатиме майбутнє енергетичного ринку на багато років, вважає колишній посол США в Україні, а нині заступник Держсекретаря США Джеффрі Пайєтт. Американський дипломат говорив про це на події, організованій «Атлантичною радою» у Вашингтоні 15 січня. Цю тему аналізує «Голос Америки».
Минулого тижня Сполучені Штати запровадили нові суворі санкцій проти російського енергетичного сектору та на тлі обговорень в Конгресі майбутньої політики США за нової адміністрації новообраного президента США Дональда Трампа, яка розпочне роботу з 20 січня.
На думку експосла США в Україні, а тепер заступника держсекретаря США Джеффрі Пайєтта, Росія зазнала «стратегічної поразки», і не лише тому, що газовий монополіст «Газпром» втратив 6 мільярдів доларів доходів, які, за словами Пайєтта, спрямовувалися на закупівлю дронів та ракет, якими Росія вбиває українців. А ще тому, що Росія втратила в Європі свій найважливіший енергетичний ринок, на якому ще 25 років тому вона продавала 130 мільярдів кубометрів газу, і планувала продати більше завдяки новим газогонам в обхід України та експорту зрідженого газу.
Росія вже не повернеться. Після війни Європа вже ніколи не буде залежною від російської енергії
Пайєтт наголосив, що США впродовж довгого часу попереджали європейських партнерів про небезпеку залежності від Росії, але Європа почала відмовлятись від російського газу лише з початком російського широкомасштабного вторгнення до України.
Це було спільним і неповоротним рішенням як України, так і керівництва об’єднаної Європи, наголосив Пайєтт. І за цей час європейські країни переорієнтували свої економіки на інших продавців газу.
«Я впевнений, що Росія вже не повернеться, – вважає Пайєтт. – Після війни Європа вже ніколи не буде залежною від російської енергії, а Україна буде критично важливим постачальником та країною, де зберігатиметься газ, над чим зараз працює «Нафтогаз». І вибудовується цілком нова енергетична інфраструктура Європи, і що важливо, це не Вашингтон підштовхує, а самі європейці».
Путін програв. Європа прожила без російського газу три зими, протягом яких Росія використовувала свої енергетичні ресурси як зброю
Він пригадав, як навесні 2022 року на початку своєї агресії проти України Кремль намагався «заморозити» Європу, щоб вона відмовилася від політики солідарності з Україною.
«Але Путін програв. Європа прожила без російського газу три зими, протягом яких Росія використовувала свої енергетичні ресурси як зброю, але запаси зараз на найвищому історичному рівні. Путін використав зброю, з якої можна було вистрілити тільки раз, більше в неї не зарядиш жодної кулі», – сказав Пайєтт.
Американський дипломат, який працював в Україні у час Революції Гідності, а пізніше був послом США в ЄС мав можливість координувати багато спільних зусиль союзників зі створення альтернативних шляхів поставок енергоносіїв до ЄС.
«Ми допомогли збудувати Південний газовий коридор, трубопровід через Грецію, Албанію та Італію. Дякувати Богу, цей проєкт було завершено вчасно, у 2022 році, тому що він допоміг доставити газ із Азербайджану до Італії, що було важливо, а також Інтерконектор Греція-Болгарія», – нагадав Пайєтт.
За словами дипломата, важливу роль зіграли також поставки американського газу, чого зовсім не врахував Путін, наголосив Пайєтт, бо він зруйнував головний експортний ринок товару, який наповнював російський бюджет і утримував кремлівську вертикаль влади.
Про те, що енергозалежність Європи від Росії відіграла роль у рішенні Путіна провести повномасштабне вторгнення до України заявив і номінант Трампа на посаду держсекретаря США Марко Рубіо.
Відповідаючи на запитання сенаторів 15 січня на слуханнях щодо його затвердження на посаду, Рубіо додав: «Європу [тепер] можна привітати – вони дуже швидко, особливо Німеччина, диверсифікували свої енергоресурси. Однак, хтось може сказати, що ми не мали б цього вторгнення, якби не було цієї залежності, бо, можливо, він (Путін – ред.) очікував би потужнішої відповіді від Європи».
Нові санкції – чому так пізно?
Відповідаючи на запитання модераторки зустрічі, заступниці директора Європейської енергетичної безпеки «Атлантичної ради» Ольги Хакової, про те, чому справді жорсткі санкції проти російської енергетики було запроваджено під кінець третього року війни, Пайєтт пояснив, що політика санкцій Вашингтону переслідувала кілька цілей і вимагала часу для імплементації.
«Запроваджуючи обмеження на ціну російської нафти, нам потрібно було бути дуже обережними для того, щоб не створити шоку для глобального ринку, коли Путін би отримав більше грошей за менше проданої нафти. Бо нашою метою було зменшити його надходження», – наголосив Пайєтт.
Ми вдарили по всій системі, що підтримує російську енергетичну промисловість
Минулого тижня в останньому пакеті американських санкцій були запровадження обмеження проти двох ключових нафтових компаній та 183 танкери.
«Ми вдарили по всій системі, що підтримує російську енергетичну промисловість тим, що націлились на страхові компанії, на компанії, що обслуговують нафтові родовища. А також ми плануємо вбити головний російський проєкт експорту зрідженого газу. Ми також визначили китайські порти, які раніше приймали підсанкційні російські продукти. Ми націлилися на все керівництво «Росатому». І значну частину видобувних та металургійних компаній Росії», – пояснив Пайєтт дію широких енергетичних санкцій США та їхніх партнерів по «Групі семи» (G7).
На ринку є альтернативні до російських енергоносії – зі США, Канади, Бразилії, а також із родовищ Перської затоки
За словами Пайєтта, до підтримки санкцій залучена також Індія, яка закуповувала значну частину російської нафти за обмеженою ціною, а тепер її провідні компанії відмовляться від російської сирої нафти.
Повертаючись до запитання про час запровадження санкцій, Пайєтт сказав, що ринкова реакція, яку можна спостерігати протягом останніх кількох днів доводить правильність кроків американського уряду.
Путін платить величезну ціну за свою пихатість та вигадану історію
«На ринку є альтернативні до російських енергоносії – зі США, з Канади, з Бразилії, а також із нових родовищ Перської затоки, включно з Об’єднаними Арабськими Еміратами (ОАЕ) та Саудівською Аравією», – пояснив дипломат.
На його думку, це важливо у загальному контексті дискусії про те, що потрібно робити з війною Росії проти України.
«Путін програє. Немає ніякої невідворотної російської перемоги. Достатньо подивитися на заголовки газет у Росії, на ставки Центрального банку. Путін платить величезну ціну за свою пихатість та вигадану історію», – переконаний Пайєтт.
А світ, за словами американського дипломата, також виніс урок з російських дій, зрозумівши, що енергетична безпека є важливим елементом національної безпеки і її не можна віддавати в руки потенційного противника.