Санкції проти «тіньового флоту» РФ стали болючим ударом по Кремлю
Нові санкції США мають завдати вагомого удару по найбільшому джерелу грошових надходжень Кремля для ведення війни в Україні, але не спричинять світову нафтову кризу, сподіваються в уряді США. Щоб нові санкції стали справжнім ударом по «тіньовому флоту», який Росія застосовує для нафтоторгівлі в обхід санкцій, Європа має діяти активно, кажуть політики та оглядачі. Ці кораблі становлять екологічну небезпеку і їх вже підозрюють в актах саботажу проти Заходу. Оцінки та коментарі на цю тему «Голос Америки».
Вплив нових санкцій проти російської нафти на світові ринки
Ціни на нафту в світі зросли на 3% і ціна на нафту марки Brent досягла 80$, після того, як США, Британія та Японія 10 січня ввели наймасштабніші санкції проти російської нафти, включаючи 183 кораблі «тіньового флоту», що перевозили російську нафту, а також великих російських видобувачів нафти «Газпромнефть» та «Сургутнефтегаз».
Презентуючи санкції, посадовці США вказували, що на світових ринках склалась сприятлива ситуація для введення таких санкцій, адже світова пропозиція нафти, за прогнозами, перевищуватиме попит, а видобуток нафти у США зріс. Тому, за очікуваннями урядовців США, санкції не спричинять стрибка цін на нафту і цін на бензин у США.
Президент США Джо Байден 11 січня визнав, що через санкції «ціни на бензин можуть зрости на три-чотири центи за галон» (3,8 літра), але вказав на обґрунтованість санкцій, щоб обмежити «здатність Росії продовжувати діяти так, як вона діє під час ведення війни».
Індійські та китайські нафтопереробні заводи, які імпортували російську нафту, змушені будуть боротись за барелі з Близького Сходу
Все ж після санкцій ціни дещо зросли на нафту з Близького Сходу, повідомляє Reuters. Аналітики та трейдери, опитані агенцією, пов’язують це з тим, що основні споживачі російської нафти – Індія та Китай – купуватимуть менше нафти з Росії, і намагатимуться придбати нафту на Близькому Сході, в Африці та Америці.
«Нафтові ринки очікують, що індійські та китайські нафтопереробні заводи, які імпортували російську нафту, змушені будуть боротись за барелі з Близького Сходу, йдеться в аналітичній записці Боб Явгера з Mizuho Securities, яку цитує СNBC.
Удар по «тіньовому флоту»
Під санкції потрапило 35% «тіньового флоту», згідно з оцінками Lloyd’s. 143 нафтові танкери, які потрапили під санкції, в 2024 році перевезли 42% російського морського нафтоекспорту, інформує Reuters надаючи дані аналітичної фірми Kpler. Більшість із цих поставок йшли до Індії та Китаю.
«Теперішні санкції значно зменшать флот кораблів наявних, щоб постачати нафту з Росії в короткостроковій перспективі», – цитує агенція аналітика Kpler Метта Райта.
Екологічна небезпека
Старі незастраховані танкери російського тіньового флоту становлять екологічну загрозу для Балтійського моря, їх також підозрюють в актах саботажу, кажуть оглядачі та політики.
Минулого тижня корабель російського «тіньового флоту» застряг у водах Німеччини, втративши хід та керованість, повідомила влада країни 10 січня. Для його контролю застосовано буксири, йдеться в повідомленні установи контролю мореплавства Німеччини.
Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок звинуватила Володимира Путіна у «нахабному використанні флоту іржавих танкерів» для обходу міжнародних санкцій. Росія поки не коментувала інцидент.
Розлив нафти з російських танкерів у Чорному морі призвів до екологічної катастрофи. Якщо це трапиться в Балтійському морі, через яке йде велика кількість кораблів «тіньового флоту», це призведе до міжнародної катастрофи, каже Тоомас Ілвс, колишній президент Естонії.
«Нафта з одного танкера пошириться на все узбережжя: [постраждають] Швеція, Фінляндія, країни Балтії, Польща, Данія і так, навіть Німеччина», – твітує Ілвс.
З ним погоджується і військовий експерт та колишній командувач Сухопутних сил США в Європі Бен Годжес. Він закликає зупиняти кожен з кораблів «тіньового флоту» в Балтійському морі для інспекцій.
«Більшість з них не дотримуються вимог безпеки і є плавучою екологічною катастрофою, що насувається і все ж вони можуть продавати нафту Індії та Китаю», – написав у соцмережі X Годжес.
«Хоробра» Фінляндія
Фінляндія активізувала перевірку документів підозрілих кораблів у Балтійському морі і закликає союзників робити більше.
Росія використовує іржаві незастраховані танкери, щоб приховано перевозити російську нафту
У статті для The Economist міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен закликала збільшувати економічний тиск на Росію, включаючи тіньовий флот.
«Росія використовує іржаві незастраховані танкери, щоб приховано перевозити російську нафту світом, порушуючи цінове обмеження США та G7 на російську нафту та нафтопродукти», – заважує вона.
Фінляндія виявляє «хоробрість», перевіряючи російські кораблі, зазначає ексміністр закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс.
«Коли Фінляндія почала перевіряти кораблі, після обрізання проводів у Балтійському морі, всі це вітали як хоробре рішення. І це справді вражає для країни з населенням 4 мільйони як Фінляндія, взяти це на себе, бо ніхто інший в альянсі цього не робить і не допомагає», – сказав Ландсберґіс в інтерв’ю «Голосу Америки».
Політик додає: Фінляндія робить це сама, без підтримки європейської коаліції. Ландсберґіс наголошує – жодна країна регіону, крім Німеччини, не здатна кинути виклик Росії сама, однак, складно сформувати коаліцію, коли в Європі є різні погляди.
«Частина людей очікувала, що це завершиться за 24 години, санкції можуть піти. Тоді не треба вводити санкції проти кораблів. Частина ж ЄС каже, що це не завершується. Треба щось робити. Я все ще сподіваюсь, що вони можуть це усвідомити, але найбільше тривожусь, що за це усвідомлення буде велика ціна», – зауважив Ландсберґіс.
Європейці розглядають нові заходи проти цього флоту, зауважує Валтонен. Зокрема в грудні 12 європейських країн, включаючи Фінляндію, оголосили, що їхні установи перевірятимуть страхування кораблів, які йдуть через канал, Данські протоки, між Данією та Швецією, а також Фінську затоку. Кораблі, які не виконують вимоги, будуть під санкціями ЄС, що передбачає заборону для них входити до портів ЄС та користуватись морськими послугами.
Чи зупинять санкції війну?
Російська економіка потерпає від падіння курсу рубля, зростання інфляції. Тепер слушний час, щоб завдати удару і значно обмежити здатність Росії вести війну, кажуть в уряді США.
Валтонен також закликає демократії скористатись із ситуації і ще більше послабити Росію.
Демократії мають збільшити економічний тиск на Росію
«Час не на боці Росії, – зазначає в мережі X Валтонен. – Автократи, які керують країною покладаються на економіку війни, що не є стійкою і показує серйозні тріщини, Демократії мають скористатись із цього і збільшити економічний тиск на Росію».
«Безпрецедентними за впливом та масштабом» назвала ці санкції дослідниця вашингтонського центру «Атлантична рада» Ольга Хакова. Вона вказала, що тепер, на відміну від 2022 року, коли міжнародна спільнота намагалась зберегти поставки російської нафти на світові ринки, щоб уникнути кризи, тепер ринки «значно більш здорові» і ОПЕК+ може заповнити втрачені раніше обсяги».
Хакова переконана, що ці санкції змусять Росію продавати нафту нижче цінового ліміту в 60 доларів за баррель, адже бізнес з Росією стає більш ризикованим.
Лише санкції не здатні зупинити війну, вважає Деніел Фрід, колишній координатор санкцій в Держдепартаменті США, але «збільшення економічного тиску поєднане із нарощуванням поставок зброї Києву адміністрацією Джо Байдена цими тижнями, має гарні шанси, щоб зменшити перевагу Росії у війні проти України».