США, Європа і Японія можуть відвоювати в Китаю і Росії ринок атомних реакторів – голова IEA. До чого тут Україна?
Зацікавленість в ядерній енергетиці у світі найбільша з часів нафтової кризи 1970-х років, але це відродження «дуже залежне» від Китаю та Росії, йдеться в новому звіті Міжнародної енергетичної агенції (IEA) «Нова ера атомної енергетики». Наразі 92% атомних реакторів, що будуються у світі з 2017 року, базуються на технологіях Китаю і Росії. У січні 2025 року США запровадили санкції проти 14 членів ради директорів «Росатому».«Росатом» через війну Росії проти України та окупацію ЗАЕС. Про це інформує «Голос Америки».
Європа, США та Японія можуть відвоювати в Китаю та Росії ринок завдяки активізації будівництва нових реакторів, каже голова ІЕА Фатіх Бірол і закликає збільшити ефективність галузі.
Щоб зменшити залежність атомної енергетики світу від Росії, Бірол закликав міжнародну спільноту диверсифікувати канали поставок. «Майже 40% світових потужностей збагачення урану наразі має Росія. Це велике домінування. І тому для нас дуже важливо це диверсифікувати», – заявив Бірол, представляючи звіт 16 січня.
Новий поштовх розвитку атомної енергетики, особливо невеликих модульних реакторів, надає будівництво нових дата-центрів, йдеться у звіті. Світ інвестував майже $65 млрд в атомну енергетику в 2023 році. Однак США та Європа відстають від Китаю у розвитку атомної енергетики. Проєкти у США та Франції, які раніше активно розвивали атомну енергетику, тепер не отримують політичної підтримки і втілюються неефективно із затягуванням строків виконання на майже вісім років, а витрати на них перевищують заплановані у 2,5 раза, каже Бірол.
Таким чином, прогнозує Бірол, Китай через 5 років завоює перші позиції у світовій атомній енергетиці.
Атомні станції виробляють майже 10% світової генерації. В Україні АЕС забезпечували майже половину генерації, що ставило її на третє місце у світі після Франції та Словаччини за часткою атомних електростанцій в генерації електроенергії.
Україна і санкції США щодо «Росатому»
У січні 2025 року США запровадили санкції проти 14 членів ради російської державної енергетичної компанії «Росатом».
США звинувачують посадовців «Росатому» в роботі у сфері ядерної зброї та оборонному секторі Росії, а також зловмисній діяльності, включаючи окупацію Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) в Україні.
Під ці санкції підпадають і майже 70 дочірніх та пов’язаних із «Росатомом» компаній, зареєстрованих у Сполучених Штатах Америки.