Новий інцидент на ЗАЕС: станція перетворилась на «полігон для експериментів РФ»
«Те, що ми бачимо, це стихія. Вони розглядають станцію як полігон для своїх експериментів».
«З початку вторгнення порушувався водохімічний режим для води, яка використовується для охолодження реакторів».
«Експерти МАГАТЕ щотижня пишуть, що «ситуація крихка, але стабільна. Стабільно крихка».
«Гібридне використання ЗАЕС є дуже зручним для Росії, зокрема, і для перекидання техніки на Запорізькому напрямку».
На Запорізькій атомній електростанції нещодавно виявили витік води в системі теплоносія одного з реакторів. Про це повідомили у МАГАТЕ. Там зазначили, що після оцінки ситуації експерти, розпочали ремонтні роботи і проводили перевірку зварних швів, щоб упевнитися в їхній надійності. Агентство зауважило, що не бачить жодних безпосередніх проблем для ядерної безпеки, втім продовжить уважно стежити за цією проблемою.
В якому стані зараз перебуває Запорізька АЕС, і які там стаються інциденти, наскільки це небезпечно для роботи станції, скільки ЗАЕС може працювати без проведення планових ремонтних робіт і з урахуванням воєнних ризиків, дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Такі витоки води, які сталися нещодавно, траплялися і до окупації станції. Втім, працівники оперативно на це реагували і діяли відповідно до ситуації, розповів «Новинам Приазовʼя» колишній керівник експлуатаційного підрозділу Запорізької АЕС Олег Дудар.
«Кожен з цих випадків був основою для того, щоб ті люди, хто експлуатує, хто відповідальний за експлуатацію станції, блоків, провели аналіз того, чому це сталося. В 100% випадків нам вдавалося виявити цю причину та усунути її. Ми завжди аналізували й дивилися, як і що відбувається з таким обладнанням на інших енергоблоках і в таких же умовах експлуатації. Тобто ми виконували, ми перевіряли блоки, коли була зупинка, ці вузли в цих містах обстежували і якщо це було потрібно, ми виконували додаткові дії, які унеможливлювали в майбутньому такі випадки. Чи було зроблено це зараз? Ну, ніяких відомостей про це немає», – сказав він.
«Полігон для експериментів»
Дудар зазначив, що російський персонал, який зараз працює на станції, не має відповідної кваліфікації та не є ліцензованим. За його словами, ці працівники не проводять планових оглядів і ремонтних робіт.
«Те, що ми бачимо, це стихія. Вони порушують всі регламенти, які ми мали. Я впевнений, що вони діють так само і у РФ, але ж вони не розцінюють ЗАЕС як об’єкт, який вони колись запустять. Вони розглядають станцію як полігон для своїх експериментів якихось. І от вони роблять експерименти і над залізом, і над персоналом, який залишився там і має обслуговувати це обладнання», – зазначив колишній працівник ЗАЕС.
Для запуску Запорізької АЕС після деокупації, якщо вона перебуватиме у такому стані, як зараз, знадобиться приблизно пів року, додав Дудар.
«Перший контур розрахований на те, щоб виробляти в безпечний спосіб енергію, яка потім перетворюється у другому контурі й в генераторі в електричну енергію. Він працює під дуже високими параметрами. Це тиск – понад 160 кг на квадратний сантиметр і температура від 280 до 320 градусів. Зараз всі блоки перебувають у стані холодного зупину. Це, безумовно, найкращий стан з безпекової точки зору. Вони (російські керівники захопленої станції) просто бояться піднімати тиск і температуру в цьому замкнутому контурі. Чим довше це буде так відбуватись, тим більше різних додаткових дій буде потрібно, щоб запустити ту чи іншу систему і підняти параметри в першому і другому контурах до номінальних. Тобто це буде справа не одного місяця, а десь пів року, поки ми відновимо все і доведемо до придатного для подальшої експлуатації стану», – пояснив він.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
«Відбувається деградація обладнання»
Незалежна експертка з питань ядерної енергетики та безпеки Ольга Кошарна розповіла, що витік води, про який стало відомо нещодавно, стався внаслідок появи мікротріщини. Це звичайна ситуація навіть у випадку, коли енергоблоки експлуатуються в нормальних умовах. Втім, неналежне обслуговування і недотримання регламентних робіт призводить до деградації обладнання, зокрема, у трубопроводі.
Про те, що не дотримувались водно-хімічного складу, свідчить, що влітку 2023 року три парогенератори були пошкоджені
«Всі трубопроводи, як правило, регламентно обстежуються дефектоскопістами, які знаходять оці мікротріщини, і вживаються якісь заходи – зварювання або інше. Тому що трубопроводи дуже важливі у системі для безпеки, особливо якщо вони пов’язані з циркулюванням води в активній зоні реактора. По-друге, я знаю зі своїх джерел, що з початку вторгнення порушувався водно-хімічний режим для води, яка використовується для охолодження реакторів. Тобто вода має мати відповідний речовий склад. І про те, що не дотримувались водно-хімічного складу свідчить те, що влітку 2023 року три парогенератори були пошкоджені, було протікання і була борована вода, про що також писалося в повідомленнях МАГАТЕ», – зауважила Кошарна.
Нестача кваліфікованих кадрів також є однією із загроз на ЗАЕС, підтвердила експертка. Для того, щоб підготувати деяких фахівців, потрібно 10 років.
«Тільки 2 тисячі співробітників на ЗАЕС залишилося з 11 тисяч, які були там до вторгнення. Є документ «Енергоатома», де регламентується наявність наскрізної зміни всіх служб, і хімічного цеху, і реакторного цеху, навіть, коли реактори в холодному зупині, або в гарячому зупині, якщо надзвичайна ситуація, не менше 800 людей на зміні. Зараз має бути п’ять змін. На станції 22 людини тільки залишилися з нашими ліцензіями, всі інші – відряджені з російських атомних станцій, наприклад, з Курська, але Курська АЕС має зовсім інший тип реакторів», – зазначила вона.
- У компанії «Енергоатом» неодноразово наголошували, що деградація систем і елементів Запорізької АЕС з кожним днем погіршує загальну безпекову ситуацію на цій станції. Її використання російською армією як військової бази наражає увесь світ на загрозу катастрофи на ядерному обʼєкті. Керівник «Енергоатома» Петро Котін також заявляв, що перезапустити Запорізьку АЕС Росії не вдасться, оскільки заважають багато чинників, зокрема, таких, як втрата води в Каховському водосховищі, відсутність ліній електропередач, а також брак кваліфікованого персоналу.
Ризики для ядерної безпеки
Кошарна наголосила, що схожих ситуацій, пов’язаних із захопленням атомних об’єктів, у світі ще не було. Прогнозувати, як далі розвиватиметься ситуація, складно. Втім, ризики для ядерної безпеки є.
На майданчику ЗАЕС, поряд з шостим енергоблоком, працюють зенітки
«Я думаю, що радіаційних наслідків вони не будуть допускати, бо там перебуває персонал «Росатома». Зрозуміло, що все заміновано навколо, що вогневі позиції на дахах реакторних відділень і публікували навіть у соцмережах, як на майданчику ЗАЕС, поряд з шостим енергоблоком, працюють зенітки, які збивають безпілотники. Є ризик того, що під час такого обстрілу буде пошкоджений трубопровід, який важливий для прокачування води на активні зони. Тож ризики зростають. Тобто всі ці фактори – і військовий, і некваліфікований персонал, і неналежне обслуговування обладнання важливо для безпеки. Все це збільшує ризики відмов, які можуть бути лавиноподібними. Ніхто не може дати жодних прогнозів. Я довіряю експертам МАГАТЕ, а вони щотижня пишуть, що «ситуація крихка, але стабільна. Стабільно крихка», – нагадала вона.
«Місце зберігання сил та зброї для наступу»
Президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло Гончар сказав «Новинам Приазов’я», що Росія використовує Запорізьку АЕС як місце перебування військової техніки, оскільки розуміє, що українські сили не будуть обстрілювати об’єкт ядерної енергетики.
«Використовуються приміщення енергоблоків для розміщення там автомобільної техніки, бронетехніки, навіть були зафіксовані там розміщення бронетранспортерів. Звісно, що виходячи з їхнього бачення, вони розміщують засоби ППО, начебто, захищаючи цю атомну електростанцію від начебто ударів з боку ЗСУ», – сказав він.
Російські військові обстрілюють з території ЗАЕС українські населені пункти, це підтверджували експерти МАГАТЕ, які перебувають на станції, зазначив експерт. Таке гібридне використання ЗАЕС є дуже зручним для Росії, зокрема і для перекидання техніки на Запорізькому напрямку, додав Гончар.
«Якраз саме для того, щоб там певне тимчасове зберігання тих чи інших видів зброї військової техніки здійснювалось при їхньому перекиданні. Не в тому сенсі, що постійна якась техніка перебуває, але окрім тієї техніки, яка потрібна для того підрозділу, який веде охорону цієї і прилеглої території. Очевидно, що це дуже зручно, що можна за певних сприятливих погодних умов перекинуть певну частину техніки, озброєння, сил, які вони можуть планувати використати в наступі на Запорізькому напрямку. Тому якраз територія Запорізької АЕС в цьому випадку для них є комфортною», – вважає Гончар.
Запорізька атомна електростанція окупована російськими військовими з 2022 року. Її територія періодично зазнає обстрілів, в яких Україна і Росія звинувачують одна одну.